Como Gölü Gezi Rehberi

Como Gölü Gezi Rehberi

Merhaba! italyancam.net olarak, italyanca bilgisinin yanında sizlere italya ile alakalı bazı bilgiler sunmayı da kendimize iş edindik. 🙂 Bu sebeple -ülkemizden güzel olmasın- her bir köşesi ayrı güzelliklerle süslü olan italya’da iken neler yapabileceğiniz, nereleri ziyaret edebileceğiniz ile alakalı kısa bilgiler paylaşmayı planlıyoruz. Bu amaç doğrultusunda ilk durağımız, italya kalbur üstü tabakasının geçmişten günümüze önemli “tatil” noktalarından biri olmuş, eşsiz doğal güzelliği ile Como Gölü;

italya’nın en meşhur göllerinden biri olan Como Gölü, onlarca ziyaret noktası barındırıyor olsa da, bu yazımızda her ziyaret noktasından bahsetmemiz mümkün olmayacak. Gezi rehberi için seçtiğimiz noktalardan ilki, adını gölden alan (veya göle adını vermiş) şehir olan Como.

Como ili, Kuzey italya’nın en gözde şehirlerinden olan Milano’ya yaklaşık olarak 50km mesafededir. Milano Centrale veya Cadorna tren istasyonundan 1 saat süren bir tren yolculuğu ile bu ile ulaşarak eşsiz güzelliğini keşfetmeye başlamak mümkün olacaktır.

Göl havası, eşsiz manzarası ve doğasının yanı sıra, ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Como Katedrali (Duomo di Como) ve hareketli sokakları ile Como ili sizi bekliyor olacak. Turistlerin oldukça rağbet gösterdiği kısa/uzun tekne gezileri ve tüm bu güzelliği yukarıdan görmenize imkan veren füniküler de gezinize renk katacaktır. Bizden bir not; tepeye çıktığınızda patikanın sonuna kadar gidin. Küçük bir bar/restoran ve müthiş bir manzara bulacaksınız.

Turistler için oldukça popüler olan bu şehirde gezerken hem huzuru hem de daracık sokaklarda o mağazadan öbürüne koşuşturan turistlerin oluşturduğu karmaşayı, hayatı bulacaksınız.

duomodicomo

 

Como gölüne nasıl gidilir?

Milano’dan Como gölüne nasıl gideceksiniz? italya genelinde oldukça gelişmiş olan demir yolu ağı size bu soru için de alternatif cevaplar sunuyor. Bulunduğunuz noktaya göre Como’ya Cadorna istasyonundan veya Centrale istasyonundan trene binerek gidebilirsiniz. Cadorna istasyonundan kalkan tren COMO NORD LAGO istasyonuna giderken, Centrale’den bineceğiniz trenler genelde CHIASSO (isviçre) istikametinde gider. Trene Centrale’den bindiyseniz dikkat! Como S.Giovanni istasyonunda inmelisiniz. Her iki tren de yaklaşık 1 saat içinde Como’ya ulaşır ve her ikisi için de tek yön 4,80€ ödersiniz. Tercih sizin…

 

Como gölünde ne yenir?

Kendisi ile özdeşleşmiş bir yemeği bulunmasa da, göl kenarında (şehri arkanıza aldığınızda sağ tarafta) oldukça güzel restoranlar mevcut. Türkçe konuşurken garsonların size Tükçe cevap vermesine şaşırmayın 🙂 Her ne kadar neredeyse tüm dünyadaki temsilcilerimiz “Turkish Kebap” kültürünü benimsemiş olsa da, burada bulacağınız restoran işletmecileri adaptasyonlarını iyi gerçekleştirmiş ve kendinizi farkına bile varmadan bir Türk restoranında italyan yemeği yerken bulabilirsiniz 🙂

 

Bu arada, adını anmadan geçmemizin haksızlık olacağı bir başka ziyaret noktası ise gölün çatallaşma noktasında bulunan eşsiz güzelliğe sahip Bellaggio. Tabi Bellagio’yu anlatırken Varenna’dan bahsetmemek olmaz.

varenna

 

Fakat şimdilik anlatacaklarımız bu kadar. İlerleyen yazılarımızda italya ve gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgi paylaşacağız. Eğer siz de tecrübelerinizi, gördüklerinizi paylaşmak isterseniz bizimle iletişime geçip sitemizin gelişimine destek olabilirsiniz!

  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.