italyanca Sıfatlar – gli Aggettivi – 1

italyanca Sıfatlar – gli Aggetivi Ders 1

Türk Dil Kurumu’nun tanımlamış olduğu gibi sıfat, Bir adı, nitelik, nicelik, yer, sıra vb. bakımından niteleyen, belirten kelime, ön addır.
Türkçede fütursuzca, düşünmeden, çılgınlar gibi her yere kullandığımız sıfatlar, söz konusu italyanca olduğunda o kadar da “rahat” olmamızı engelliyor 🙂 Neden? Çünkü şu ana kadar da tekrar tekrar söylediğimiz gibi, italyancada -bir çok şeyde olduğu gibi- sıfatların kullanımında ismin dişi/erkek, tekil/çoğul oluşuna dikkat edilmelidir.

Esasında konuya belirli ve belirsiz tanım edatları derslerimizden biraz hakimiz. Bu sebeple çok zorlanacağımızı düşünmüyorum. Öncelikle konuyu sizin için kolaylaştıracağını umduğumuz kural tablomuzu verelim.

aggettivi

Yukarıdaki görselde en basit şekliyle italyanca sıfatların (gli aggettivi) nasıl kullanıldığını görebilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse;

Eril (maschile) isimler tekil olması durumda sıfatların sonu “-o” veya “-e” olacak şekide ayarlanır. Ancak sakın düşünmeyin ki bu %100 değişmez bir kural, italyancada değişmez kural diye birşey yoktur 🙂 Nadir de olsa bazı durumlarda “-a” ile biten sıfatlar erkekler için de kullanılır (ör. egoista). İsimlerin çoğul olmaları durumunda ise bu sıfatlar “-i” ile bitecek şekilde düzenlenir.

Dişi (femminile) isimlere ait sıfatlar ise isimlerin tekil olması durumunda “-a” ile biter. Çoğul isimler için bu sıfatlar son harfi “-e” olacak şekide düzenlenir.

Teoriyle kafa karıştırmayı bırakmak en iyisi sanırım, öğrenmenin en kolay yolu uygulamaktır. Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız sıfatlar ile ilgili testimize geçebilirsiniz.

Örnek sıfat (aggettivo) uygulamaları

Biraz daha örnek incelemekte fayda olduğunu düşünenler için aşağıdaki örneklerimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz… Aşağıda isimlerden ve sıfatlardan oluşan karışık bir tablo bulacaksınız. Bu sayede hem yapılmış örnekleri inceleyebilecek, hem de kendiniz farklı kombinasyonları deneyebileceksiniz:

isim sıfat
il treno rosso, rossa
la lampada grande
il computer nuovo, nuova
la camicia piccolo, piccola
il giardino veloce
la casa verde

 

Hadi “Hızlı tren” diyelim : il treno veloce.  – Peki bunun çoğulunu nasıl uygularız?

“Yeni bilgisayar” : il computer nuovo – Peki bunun çoğulunu nasıl uygularız?

“Büyük bahçe” : il giardino grande – Çoğulları size bırakıyoruz..

“Küçük ev” : la casa piccola

“Yeşil gömlek” : la camicia verde

“Kırmızı lamba” : la lampada rossa

Cevaplarınız için aşağıdaki yorum bölümümüzü kullanabilirsiniz. Farklı kombinasyonlarla örnekleri çoğaltmayı unutmayın..

Unutmayın!

Unutmayın ki aynı isim ve fiillerde olduğu gibi bazı sıfatlarda da çoğullaştırma sırasında sesi korumak için değişiklikler meydana gelebilir. Aynı “karınca” ve “karıncalar” derken olduğu gibi (la formica, le formiche) bazı sıfatlar da sesi korumak için düzen dışına çıkarlar.

Bunlara örnek olarak; beyaz, geniş, az, sempatik gibi sıfatlar verilebilir. Aşağıdaki tabloyu inceleyelim

Tekil Çoğul
Eril Dişi Eril Dişi
Bianco Bianca Bianchi Bianche
Largo Larga Larghi Larghe
Poco Poca Pochi Poche
Simpatico Simpatica Simpatici Simpatiche

 

Bu sıfatları kullanarak da örnekler denemeyi ihmal etmeyin! Yourmlarınızı bekliyoruz…

 

ileri

Ders – 24

geri

Ders – 22

 

 

 

 

 

 

 

  • 3
  •  
  •