Anahtar Ders 1 – italyanca Piacere ve Mancare Kullanımları

Anahtar Ders 1 – italyanca Özel Fiil Kullanımları

italyanca piacere

Sizin büyük bir hevesle italyanca çalışıyor olmanız gibi biz de sizin için en iyisini sunma konusunda aynı çabayı gösteriyoruz. Bu sebeple, Geniş zaman derslerimizin sonunda sizler için sunmuş olduğumuz fiil çekimleri testinin sonuçlarından yola çıkarak, yine sizeler için bu anahtar dersimizi hazırladık.

Bu dersimizde sizlere italyanca piacere ve mancare fiillerinin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bildiğiniz gibi (şimdi öğrenecek olsanız da problem değil) piacere; hoşlanmak, mancare ise özlemek anlamına gelir. Peki bu fiilleri normalden farklı kılan nedir?

italyanca Piacere ve Mancare Fiilleri

italyancada cümleleri kurarken fiil çekimleri özneye göre düzenlenir. En basit şekliyle örneğin;

 • “Ben kitap okurum” demek için okumak fiili olan leggere 1.tekil şahsa göre çekilir ve cümle “Io lego il libro” şeklinde söylenir.
 • “Bir elma ye” demek için italyanca yemek fiili olan mangiare 2.tekil şahsa göre çekilir ve cümle “Mangi una mela” şeklinde söylenir.

Ancak sevdiğimiz veya özlediğimiz birşeyden bahsederken bu durum değişiklik gösterir. Böyle durumlarda fiil özneye göre çekimlenmek yerine nesneye göre çekimlenir. Yani

 • “Ben elma severim.” demek yerine, “Elma benim hoşuma gider.” deriz.
 • “Ben meyveleri severim.” demek yerine “Meyveler benim hoşuma giderler.” deriz.

italyanca piacere fiili, seven kişiye göre değil, sevilen nesneye göre değişiklik gösterir.

 • Mi piace la mela : Elmayı seven kişi ben olsam da fiil, elma tekil olduğundan ve 3. tekil şahısla ifade edildiğinden bu duruma göre çekilmiş.
 • Ti piace la mela : Elmayı seven kişi sen olsan da fiil yine 3. tekil şahısa göre çekilmiştir.
 • Ci piace la mela : Hatta elmayı seven biz olsak bile çoğul olmamız elmanın tekil olduğu gerçeğini değiştirmediğinden sonucu da değiştirmeyecektir.

Benzer şekilde italyanca piacere;

 • Mi piacciono gli animali : Hayvanları seven kişi ben olsam da fiil, hayvanlar çoğul olduğundan 3. çoğul kişiye göre çekilmiştir.
 • Vi piacciono gli animali :Hayvanları seven kişi siz olsanız da fiil yine 3. çoğul şahısa göre çekilmiştir.

Fiil çekimlerinin zaman ve kişilere göre neler olduğunu öğrenmek için fiiller ve fiil çekimleri sayfamızı inceleyebilirsiniz. Genişlemeye devam eden içeriğimiz sayesinde zaman içinde tüm italyanca fiillerin kişilere ve zamanlara göre çekimlerinin bulunduğu bir arşive sahip olacaksınız.

Yukarıda piacere, hoşlanmak, sevmek fiili için anlatıldığı gibi, mancare özlemek fiili de aynı mantıkla işlemektedir. Fiil çekimi, özleyen kişinin kim olduğu fark etmeksizin özleten kişiye odaklanır.

“Seni özlerim” demeye çalışalım. Sizce cevap hangisi?

a) Ti manco

b) Mi manchi

Tek bir cümle içinde açıklamata zorlanıyor olsam da doğru cevap b şıkkı. Çünkü bu seçenekte fiil özlem duygusunu veren kişiye göre çekilmiş. Yani yaklaşık bir çeviriyle “Bana seni özletirsin” gibi bir karşılık buluyor türkçede.

Karmaşık mı geldi? Merak etmeyin ilerleyen derslerimizde yapacağımız tekrarlarla, bu konu daha da pekişmiş olacak.

Dikkat:

Bu fiiller “pronomi indiretti” ile kullanılmaktadır. İlerleyen italyanca derslerimizde bu konuyu detaylıca işleyeceğiz. Yine de aşağıdaki yorum bölümüne sorularınızı ve/veya düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

 

 

ileri

Ders – 23

geri

Ders – 21

 

 • 4
 •  
 •