italyanca Geniş Zaman- 2 – Düzensiz Fiiller

italyanca Geniş Zaman-2 – Düzensiz Fiiller

Bir önceki dersimizden hatırlayacağınız gibi italyanca’da tüm fiillerin fiil çekim kurallarına uyum göstermediğinden bahsetmiştik. Biz bu düzensiz fiilleri kendi aralarında ikiye ayırmayı tercih ediyoruz. Neden? Fiillerin bir kısmı tam anlamıyla baş belası olsa da diğer gurup yalnızca “sesi korumak” için değişiklik gösteriyor (ki bazen bunlar da baş belası olabiliyor 🙂 ).

Sesi korumak ne demek? Alfabe derslerinde anlattığımız gibi, italyanca da bazı harflerin yan yana gelişi okunuşlarında yumuşama veya sertleşmeye sebep olmakta. “ca”, “ka” olarak okunurken “ci”, “çi” şeklinde okunur. Örneğin mastar hali “cercare” olan “aramak” fiili buna bir örnektir. “Cercare”, “çerkare” şeklinde telaffuz edilir. Düzenli fiillere uygulanan kuralı ilk üç tekiş şahıs için uygulayalım;

  • io cerca : çerko
  • tu cerci : çerçi
  • lui cerca : çerka

net logo

Görüldüğü gibi ikinci tekil şahıs durumunda fiilin telaffuzunda değişiklik oldu. işte bu değişikliğin önüne geçerek “sesi korumak” adına fiil çekimi düzensiz hale gelmiştir. Yani “cercare” fiili ikinci tekil şahıs için cerci değil cerchi olarak çekimlenmektedir.

Baş belası olarak tanımladığımız diğer gurup için ise yapabileceğiniz birşey yok.. Bu fiilleri ve fiil çekimlerini bilmek zorundasınız.. Kural veya mantıklı bir açıklama aramakla vakit harcamayın 🙂

Başlıca italyanca düzensiz fiiller şu şekilde sıralanabilir;

Fiil Türkçe Karşılığı
Andare Gitmek
Avere Sahip olmak
Bere içmek
Capire Anlamak
Cercare Aramak
Dare Vermek
Dire Söylemek
Dovere Zorunda olmak
Essere Olmak
Fare Yapmak, etmek
Finire Bitmek, bitirmek
Pagare Ödemek
Potere -ebilmek (yapabilmek)
Preferire Tercih etmek
Rimanere Kalmak
Sapere Bilmek
Spedire Göndermek, yollamak
Stare Olmak
Uscire Çıkmak
Venire Gelmek
Volere istemek

 

Bir sonraki dersimizde yukarıdaki fiillerin kişilere göre çekimlerini inceleyeceğiz..

 

Şimdi ödev zamanı!

Bildiğiniz başka düzensiz fiiller var mı? Bunları yorum bölümümüze ekleyin.. Yukarıda listelenen fiillerden çekimlerini bildikleriniz varsa bir sonraki derse geçmeden önce bunları hatırlamaya çalışın.

 

ileri

Ders -20

geri
Ders -18

 

  • 2
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.